Dobra wiadomość dla osób chorujących na raka przełyku!

2023-03-23

Cieszymy się, że w ostatnim czasie pojawiły się pozytywne informacje dla chorych na raka przełyku i połączenia żołądkowo-przełykowego, a także z chorobą resztkową.

Prezes AOTMiT zarekomendował objęcie refundacją niwolumabu dla pacjentów, którzy przeszli już chemioradioterapię neoadjuwantową oraz niwolumabu w skojarzeniu z chemioterapią w leczeniu pierwszej linii dorosłych chorych na zaawansowanego nieoperacyjnego, nawrotowego lub z przerzutami płaskonabłonkowego raka przełyku, którzy wykazują ekspresję PD-L1 na komórkach guza wynoszącą ≥ 1%.

To niewątpliwie dobre wieści dla wszystkich chorych oraz ich bliskich. Szczególnie w przypadku raka, dostępność do nowoczesnych terapii może mieć ogromne znaczenie dla skuteczności leczenia oraz poprawy jakości życia pacjentów.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne decyzje, które pozwolą na zwiększenie dostępności do innowacyjnych terapii dla chorych. Każda podobna decyzja jest krokiem w dobrym kierunku i przyczynia się do poprawy sytuacji pacjentów. Wierzymy, że w przyszłość przyniesie ich więcej.