Jak przeżyć BLUE MONDAY?

2021-01-18

O DIECIE POPRAWIAJĄCEJ NASTRÓJ I NIE TYLKO...nasza fundacyjna onko-dietetyczka Emilia Motacka

,,Blue Monday daje o sobie znak? Najbardziej depresyjny dzień w roku podobno wypada właśnie dziś. Depresja jest poważną chorobą, która na pewno nie jest jednodniowym złym nastrojem. Dieta wpływa na stan naszego samopoczucia, a odżywiony organizm dobrze funkcjonuje.
W co powinna być bogata DOBRA DIETA wspierająca nasz układ nerwowy i poprawiająca NASTRÓJ?
Seretonina to neuroprzekaźnik, który powstaję z rozkładu tryptofanu, czyli aminokwasu endogennego, który musi być dostarczony z pożywieniem. Ma ona wpływ na odczuwany przez nas poziom stresu, nastrój i samopoczucie. Tryptofan znajdziemy w rybach, produktach wieloziarnistych, warzywach i kiełkach. Dobre tłuszcze zawierające kwasy omega 3, wspierają pracę mózgu i działanie neuroprzekaźników. Niedobór kwasu foliowego występuje u osób chorych na depresję, dlatego dieta powinna zawierać dużo zielonych warzyw. Zbadano również, że niski poziom żelaza wpływa na obniżenie koncentracji, apatię i przyczynia się do złego nastroju. Ważne jest odpowiednie wsparcie układu nerwowego poprzez odpowiednią ilość spożycia witamin z grupy B. Znaczący wpływ ma także spożywanie produktów bogatych w magnez, cynk i selen.
Aby nie doprowadzić do niedoborów ww składników warto jeść produkty w nie bogate tj: ryby, oleje, orzechy, szpinak, brokuły, jarmuż, banany, natka pietruszki, wątróbka, rośliny strączkowe, pieczywo pełnoziarniste, kasze, orzechy brazylijskie, ziarna słonecznika, pestki dyni, sezam, gorzka czekolada. Powinniśmy sięgać po węglowodany złożone, unikać cukrów prostych oraz produktów z nasyconymi kwasami tłuszczowymi. Białko powinno pochodzić z produktów zwierzęcych jak i roślinnych.
Suplementacja witaminą D jest również wskazana.
Podsumowując JEDZMY ZDROWO! Dużo warzyw, owoców, kasz, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, dobrej jakości białka zwierzęcego. Dbajmy by było różnorodnie, kolorowo i smacznie!
Nieoceniona jest również aktywność fizyczna i duża dawka endorfin! Działajmy!
Blue Monday to tylko slogan, nie dajmy sobie zaszufladkować tego dnia do tych smętnych. Głowa do góry, popraw koronę, załóż uśmiech na twarz i zrób sobie DZIEŃ DOBRY!
MIŁEGO!!!

Emilia Motacka