Kompozycja tłuszczów rybich w żywieniu pacjentów onkologicznych

2022-07-01

Kompozycja tłuszczów rybich w żywieniu pacjentów onkologicznych

Jednym z podstawowych problemów zdrowotnych pacjentów onkologicznych jest niedożywienie organizmu, które towarzyszy procesowi leczenia. Niedożywienie to stan, w którym organizm nie otrzymuje wystarczających ilości kluczowych składników odżywczych. Organizm niedożywiony jest niezdolny wytwarzać swoje kluczowe procesy w sposób niezaburzony. Problem ten często nie jest widoczny na pierwszy rzut oka i wielu chorych nie rozpozna go na początkowym, najważniejszym etapie. Jak poważny jest to problem najlepiej świadczą wypowiedzi lekarzy specjalistów z dziedziny żywienia człowieka:

Objawy niedożywienia lub wyniszczenia występują u 30–85% chorych[1].

(…) każdy rodzaj nowotworu przebiega z niedożywieniem. Pierwszym objawem choroby nowotworowej, niespecyficznym, jest niezamierzona utrata masy ciała. I to jest również pierwszy objaw niedożywienia[2].

Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi prowadzenia terapii przeciwnowotworowej, każdy pacjent, u którego rozpoznaje się nowotwór i wdraża leczenie onkologiczne, powinien zostać skonsultowany przez specjalistę żywienia klinicznego[3].

Niestety, rzeczywistość jest w dużej mierze zupełnie inna – pacjent pozostaje sam z problemem niedożywienia czyli osłabionego i słabnącego organizmu. Na pewno przyczynia się to do tego, że skuteczność samego leczenia szacuje się zaledwie na poziomie 39% [4].

Tymczasem, poszerzając swoją dietę o składniki budulcowe, możemy zapewnić organizmowi odpowiedni fundament dla sprawnego i skutecznego procesu leczenia w trakcie każdego rodzaju terapii leczniczych.

Należy wiedzieć, że tylko odżywianiem organizm jest w stanie naprawiać swoje funkcjonowanie. Musi być ono jednak zgodne z jego genetycznym i fizjologicznym zapotrzebowaniem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na fakt, że zapotrzebowanie odżywcze organizmu znacząco wzrasta w trakcie choroby i leczenia. U zdrowego, dorosłego człowieka dzienna podaż energii powinna wynosić 25–35 kcal na kg masy ciała. Bardzo wyniszczeni chorzy powinni otrzymywać 35–45 kcal/kg masy ciała/dobę. 30–50% podaży energetycznej powinny stanowić tłuszcze1.

Rola i rodzaj tłuszczów często jest pomijana w dietetyce pacjenta co jest ogromnym błędem naukowym, mającym niezwykle negatywny wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo walki z chorobami przewlekłymi i immunologicznymi. Większość procesów wytwarzanych przez organizm człowieka  jest tłuszczozależna, należą one również do najsilniejszych. Dlatego rodzaj tłuszczów i ich ilość ma decydujący wpływ na kondycję obrono-regeneracyjną organizmu człowieka.

Kluczowymi tłuszczami wykorzystywanymi przez organizm człowieka w szeregu głównych procesów obronnych i regeneracyjnych (immunologicznych, przeciwzapalnych, krwiotwórczych) są tłuszcze złożone (alkiloglicerole, skwalen) i wyższe nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy A i D3.

Niezbędność interwencji żywieniowej odpowiednimi tłuszczami wykazały wyniki ponad 41 badań naukowych u Pacjentów chorujących na: infekcje, nowotwory, paradontozę, RZS, łuszczycę, AZS, alergie, chorobę wieńcową, schizofrenię i depresję oraz pisemne opinie ponad 5200 pacjentów, przyjmujących oleje rybie produkowane przez firmę MARINEX, w postaci efektów wytworzonych przez Organizm Pacjentów, których nie uzyskano w żaden inny sposób.

Na ich podstawie powstała również jedyna Oficjalna Rekomendacja Dietetyków Klinicznych do stosowania kompozycji olejów rybich BioMarine®Medical Immuno & Neuro Lipids (żywność medyczna) u osób z chorobą nowotworową. Każdy z przedstawionych w niej efektów ma kolosalne znaczenie dla przebiegu leczenia: https://biomarinemedical.pl/rekomendacja-zywieniowa-w-chorobach-nowotworowych.html

Podstawą postępowania z chorym onkologicznie powinno być wdrożenie interwencji żywieniowej, ponieważ tylko taka droga jest w stanie zagwarantować kompleksową ochronę zdrowia pacjenta. Badania naukowe wykazały, że nieodłączną konsekwencją każdej terapii onkologicznej są jej skutki uboczne, między innymi zaburzenia morfologii, zaburzenia masy ciała, wyniszczenie, zaburzenia psychiczne.

Niestety bez dobrych wyników krwi pacjent nie otrzyma kolejnej chemioterapii. Znacząca utrata masy ciała jest pierwszym krokiem do postępującego wyniszczenia organizmu. Rozwijające się stany depresyjne sprawiają, że chory traci psychiczną i fizyczną siłę do walki z chorobą.

BioMarine®Medical Immuno & Neuro Lipids powinien być zatem przyjmowany przez każdego pacjenta z chorobą nowotworową. To produkt odżywczy spełniający najwyższe standardy zaufania, który należy stosować zawsze równolegle z podstawowym leczeniem ponieważ najcenniejsze efekty zdrowotne wytwarza genetycznie i fizjologicznie działający organizm człowieka.

Autor: dr Joanna Zielińska-Tomaszewska

Kierownik Działu Nauki, Badań i Rozwoju

[1] Kłęk S. i wsp. Standardy leczenia żywieniowego w onkologii.,  NOWOTWORY Journal of Oncology 2015, volume 65, number 4, 320–337

[2] https://www.medexpress.pl/leczenie-zywieniowe-istotnie-wplywa-na-rokowania-pacjentow/76183

[4] Źródło danych: Krajowy Rejestr Nowotworów, W latach 2013-2018 na nowotwory w Polsce zachorowało: 975 437, w tym samym okresie zmarło z powodu nowotworów ogółem: 591 291, zmarło zatem 60,6% , na tej podstawie można oszacować, że skuteczność leczenia wynosi 39,4%.