Między pacjentem a onkologiem

Krótki poradnik o tym jak przygotować się do pierwszej wizyty

 

 1. Przygotuj się do pierwszej wizyty:
 • zapisz na kartce wszystkie niepokojące objawy, których doświadczasz (co konkretnie się dzieje, od kiedy, z jakim natężeniem, w jakich sytuacjach);
 • zapisz pytania, które chcesz zadać lekarzowi;
 • zbierz, uporządkuj i zabierz ze sobą wyniki dotychczas wykonanych badań diagnostycznych;
 • przygotuj informacje o historii chorób onkologicznych w Twojej rodzinie;

 

 1. Poproś kogoś bliskiego, aby poszedł z Tobą na wizytę

Jakmówi przysłowie: „Co dwie głowy, to nie jedna”. Stres, którego doświadczasz w gabinecie onkologa może sprawić, że nie zapamiętasz informacji, które przekazuje Ci lekarz. Pacjenci często mówią, że z całej wizyty zapamiętali tylko informację o diagnozie. Cała reszta, o której mówił lekarz gdzieś im „ucieka”. Bliska osoba, która Ci towarzyszy, będzie mogła zapamiętać lub nawet zapisać istotne informacje.

 

 1. Poproś lekarza, aby zapisał Ci najważniejsze informacje.

Jeżeli sam nie jesteś w stanie zapisać przekazywanych informacji, poproś lekarza aby to zrobił. Nie mam tu na myśli pisania „wypracowania” a jedynie zapisanie najważniejszych rzeczy dotyczących planu leczenia, np. jaka chemia, jak często, ile podań itp.

 

 1. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, pytaj.

W gabinecie lekarza nie ma głupich pytań. Jeżeli coś jest dla Ciebie niejasne, niezrozumiałe – dopytuj. Masz do tego prawo. Pacjent, który otrzymuje pełną i rzetelną informację od swojego lekarza ma do niego większe zaufanie i odczuwa mniejszy lęk.

 

 1. Przygotowuj się do kolejnych wizyt.
 • zapisuj na kartce pytania, które pojawiają Ci się pomiędzy wizytami;
 • zapisuj informacje, które chcesz przekazać lekarzowi, np. o działaniach ubocznych leków, czy też o wszystkim, co w Twojej ocenie może być istotne dla leczenia;
 • uporządkuj i zabierz ze sobą najświeższe wyniki badań;

 

 1. Odpuść sobie pytania o rokowania.

Żaden lekarz nie ma kryształowej kuli i nie jest w stanie powiedzieć Ci, jak długo będziesz żył. Można opierać się na statystykach – ale to tylko statystyki, one odnoszą się do populacji, a nie do konkretnego człowieka. Wiem, że w filmach zwykle tak to wygląda, że pacjent pyta „Ile mi zostało?” a lekarz mu odpowiada – w rzeczywistości, to tak nie działa.

 

 1. Jeżeli masz wątpliwość dotyczące diagnozy i leczenia, zasięgnij drugiej opinii.

Zauważyłam, że spora część pacjentów boi się skonsultować z drugim lekarzem i pomimo wątpliwości pozostaje przy pierwszej opinii. Pamiętaj, lekarz nie „obrazi się” na Ciebie. Masz pełne prawo do zasięgnięcia drugiej opinii – tu przecież chodzi o Twoje życie i zdrowie.

autor: Milena Dzienisiewicz, psychoonkolog