Weź ster w swoje ręce... bo siła jest w Tobie !

2017-12-12

Biorąc pod uwagę jak wielką moc ma psychika w procesie leczenia onkologicznego rozpoczynamy kampanię i cykl publikacji dotyczących psychoonkologii.

WEŹ STER W SWOJE RĘCE !
Rak nie jest wyrokiem. Od Ciebie zależy bardzo wiele... BO W TOBIE JEST SIŁA!!!

Pomoże nam w tym współpracująca z Fundacją pani Milena Dzienisiewicz.

W  ramach kampanii zapraszamy naszych PODOPIECZNYCH  na bezpłatne konsultacje psychoonkologiczne!

Zaczynamy:

Kim jest psychoonkolog ?

Psychoonkolog jest to psycholog, który specjalizuje się w niesieniu pomocy osobom doświadczającym choroby nowotworowej oraz bliskim/rodzinie osoby chorej. Psychoonkologa najczęściej można spotkać na oddziałach onkologicznych, w przychodniach onkologicznych, na oddziałach dziennej chemioterapii czy też w hospicjum. Bardzo często z psychoonkologiem współpracują też fundacje, które zajmują się osobami chorującymi na choroby nowotworowe.

Jak psychoonkolog może pomóc?

Pomoc psychoonkologa skierowana jest przede wszystkim do osób chorych onkologicznie. Diagnoza, rozpoczęcie terapii i długotrwałe leczenie nierzadko wiążą się ze stresem i koniecznością przeorganizowania swojego życia. Pojawienie się choroby i konieczność podjęcia walki może skutkować utratą poczucia bezpieczeństwa, obniżeniem nastroju, a nawet pojawieniem się depresji. Nastawienie i silna wola pacjenta mogą mieć duże znaczenie dla przebiegu terapii, i to na każdym etapie diagnozy oraz leczenia. To właśnie dlatego poza opieką lekarską i wsparciem osób bliskich, niezwykle ważna jest fachowa opieka psychologiczna.

Na pomoc psychoonkologia może liczyć także osoba, w przypadku której niestety jest za późno na skuteczne leczenie lub gdy jej terapia przestała przynosić efekty - w takim wypadku priorytetami są: poprawa jakości życia pacjenta, lepsze przystosowanie go do przyjmowania  trudnych wiadomości oraz nauczenie sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Podsumowując, pomoc psychologa wpływa na wiele elementów życia osoby chorej. Najważniejsze elementy pracy psychoonkologa to :

• Zwiększanie zaangażowania w proces leczenia
  • Wzmacnianie silnej woli
  • Nauka radzenia sobie ze stresem
  • Motywacja do pozyskania rzeczowej wiedzy o własnej chorobie
  • Nauka umiejętności występowania we własnej sprawie
  • Poprawa nastroju i lepsze przystosowanie do codziennego życia
  • Przygotowanie na przyjmowanie i akceptację trudnych wiadomości

Bez wsparcia osoby niezaangażowanej emocjonalnie, te z pozoru proste elementy mogą być niełatwe do osiągnięcia - uczucia wiążące się z chorobą potrafią skutecznie utrudnić wcielanie ich w życie. Dlatego tak ważna jest pomoc specjalisty w tym zakresie.

Na pomoc psychoonkologa mogą również liczyć bliscy i rodzina osoby chorej. Choroba nowotworowa ma duży wpływ także na ich życie. Oni też odczuwają duży stres i zmiany w organizacji życia codziennego, mogą mieć problemy z motywacją czy też trudności w komunikacji z chorym. Dlatego osoby z najbliższego otoczenia pacjenta również powinny przemyśleć skorzystanie z pomocy specjalisty - w trudnych momentach nieocenione może być wsparcie osoby, która nie tylko ułatwi komunikację z chorym, ale także pomoże w pokonaniu lęku i poprawieniu kondycji psychicznej.

Psychoonkolog służy pomocą również w chwilach najtrudniejszych - kiedy terapia nie przynosi oczekiwanych efektów i chory przegra walkę z chorobą. Wsparcie w okresie żałoby ułatwia zaakceptowanie pożegnania z drugą osobą, a także przyspiesza proces powrotu do życia codziennego.

Najbliżsi pacjenta mogą liczyć na pomoc psychoonkologa w zakresie:

• Akceptacji trudnej sytuacji
  • Komunikowania z pacjentem
  • Motywowania chorego oraz samego siebie do walki z chorobą
  • Nauki radzenia sobie ze stresem oraz poprawy nastroju

Podsumowując , głównym celem pomocy psychoonkologa jest nauczenie pacjentów sposobów na radzenie sobie z emocjami w trudnych sytuacjach i poprawa jakości ich życia.