Żywienie w nowotworze prostaty

2019-11-27

Listopad to miesiąc w którym trwa akcja Movember podnosząca świadomość o nowotworach gruczołu krokowego i jąder. W listopadzie panowie zapuszczają wąsy w akcie solidarności z chorymi, ale również, aby wzbudzić zainteresowanie otoczenia i zwrócić uwagę na temat profilaktyki  zachorowalności na nowotwory prostaty i jąder. Przewiduje się, że co 3 mężczyzna w wieku 50-80 lat i 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta po 45 roku życia. Nowotwór ten  w Polsce ustępuje tylko nowotworowi płuc i zajmuje 4 miejsce na świecie pod względem śmiertelności.O ile bez skrępowania mówimy o nowotworach kobiecych to o nowotworach męskich niewiele wiemy. Tak więc #zapuśćwąs i działaj.

Dieta pacjenta z nowotworem prostaty odgrywa ważną rolę wspomagającą w walce z chorobą. Dobrze odżywiony organizm odpowiada na zastosowane leczenie dlatego prawidłowe żywienie w czasie choroby jest tak istotne.

Na rozwój nowotworów prostaty ma wpływ nie tylko genetyka, ale również styl życia.  Tłuste posiłki bogate w tłuszcze nasycone, posiłki typu fast food, mała ilość warzyw i owoców, palenie papierosów, alkohol, słodycze, siedzący tryb życia, mała ilość aktywności fizycznej przyczyniają się do rozwoju choroby.

Dieta chorego powinna być  odpowiednio zbilansowana. Białko powinno pochodzić z dobrej jakości mięsa drobiu, ryb, królika, roślin strączkowych. Kasze, produkty pełnoziarniste o niskim indeksie glikemicznym powinny być głównym źródłem węglowodanów. Należy sięgać po tłuszcze roślinne jako źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Przy nowotworze prostaty należy wzbogacać dietę w warzywa i owoce. Warzywa to bogactwo błonnika, składników mineralnych, witamin, flawonoidów, antyoksydantów, związków aktywnych mających wpływ na zahamowanie procesów kancerogennych. Badania pokazują, że spożycie roślin krzyżowych może mieć działanie ochronne dzięki zawartych w roślinach kapustnych związkach, które deaktywizują proces kancerogenny. Wobec tego w diecie powinny zagościć brukselka, brokuły, kalafior, kapusty. Zalecane jest spożycie pomidorów i produktów pomidorowych, ze względu na przeciwnowotworowe właściwości likopenu.  Ilość likopenu wzrasta w procesie niszczenia komórek wobec tego podgrzane i drobno rozdrobnione pomidory są bardziej bogate w likopen niż świeże pomidory. Likopen jest lepiej przyswajany w obecności tłuszczu dlatego odrobina oliwy, awokado czy orzechów zwiększy przyswajalność tego związku.

Czosnek i cebula powinny także znaleźć się w codziennej diecie ponieważ mogą oddziaływać w sposób bezpośredni na apoptozę komórek nowotworowych.

Dieta zalecana w profilaktyce to dieta śródziemnomorska bogata m.in. w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają działania przeciwzapalne. Należy sięgać po ryby, siemię i olej lniany oraz orzechy ponieważ są dobrym źródłem kwasów nienasyconych.

W nowotworze prostaty warto wzbogacić dietę w produkty bogate w selen tj orzechy brazylijskie, owoce morza, produkty pełnoziarniste. Dieta powinna być bogata w owoce jagodowe jako dobrego źródła polifenoli. Zielona herbata ma wpływ na  hamowanie procesów kancerogennych.

Opracowała: Emilia Motacka, onkodietetyk, Fundacja Onkologiczna Nadzieja