Rak piersi! Na co należy zwrócić uwagę w żywieniu.
Pacjentki z rakiem piersi często po otrzymaniu diagnozy zaczynają kwestionować swoją dietę. Pamiętaj jednak, że rak piersi jak i każdy inny typ raka jest chorobą złożoną. Na jej rozwój może składać się mnóstwo czynników, począwszy od genów a skończywszy na diecie.
- Im bardziej zróżnicowana dieta (mam na myśli zdrowe produkty ) tym lepiej dla organizmu. Dostarczymy wówczas większe ilości witamin i składników mineralnych. Wzmocnią one siły obronne organizmu. Według badań kobiety przestrzegające tzw. Zasad zdrwej diety mają mniejsze ryzyko rozwoju raka piersi.
- Fitoestrogeny – temat rzeka. Fitoestrogeny to naturalnie występujące związki roślinne. Znajdziemy je w owocach, warzywach, zbożach. Mówi się o nich w aspekcie rozwoju raka piersi, ponieważ są strukturalnie podobne do estrogenów kobiecych i mogą mieć słabe działanie estrogenne. Przeglądając internet spotkamy się z informacjami, aby unikać tego składnika jak ognia w przypadku raka piersi. Z drugiej strony znajdziemy także informacje, o braku przeciwskazań. Odpowiedź z roku na rok zmienia się. Wynika to z wciąż przeprowadzanych badań klinicznych i ich, często sprzecznych, wyników. Wpływ fitoestrogenów na raka piersi może zależeć od ich zdolności do hamowania miejscowej produkcji estrogenu i wywoływania zmian epigenetycznych (zmiany ekspresji genu). Wątpliwości budzi jednak fakt, że badania in vitro („na szkle”) zawierały znacznie większe stężenie “wolnych” niezwiązanych fitoestrogenów niż mierzone u kobiet na diecie wysokofitoestrogenowej bądź u osób stosujących suplementy fitoestrogenowe [2014 rok]. Z kolei w badaniu z 2013 roku zbadano przeciwnowotworowe działanie fitoestrogenów w siemieniu lnianym. W badaniu uczestniczyło prawie 3 000 kobiet z rakiem piersi. Wykazano, że spożywanie siemienia lnianego wiązało się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia raka piersi.
Fitoestrogeny mają udowodnione działanie przeciwutleniające (niszczące szkodliwe wolne rodniki). Charakteryzują się hamowaniem aromatazy i działaniem przeciwangiogennym (hamującym tworzenie naczyń krwionośnych przez komórki raka). W pożywieniu fitoestrogeny są obecne w mieszaninach i zwykle uznane za nieaktywne biologicznie. Z kolei w krwioobiegu występuje zazwyczaj bardzo niski poziom biologicznie aktywnych fitoestrogenów.
- Utrzymywanie należnej masy ciała. Uważaj na niepożądane zwiększenie masy ciała podczas leczenia. Możliwe jego przyczyny to:
- m
niejsza aktywność fizyczna spowodowana zmęczeniem, depresją itp.
- spowolniony metabolizm
- spożywanie większej ilości jedzenia
- nieregularne spożywanie posiłków i inne błędy dietetyczne
- stosowane leki np. sterydy.
- okres pomenopauzalny
- Uwaga na suplementację. Poprzez internet i osoby bliskie dowiadujemy się, o przeciwnowotworym działaniu wielu składowych pożywienia. Zapominamy wówczas, że owe składniki w postaci naturalnej a w postaci syntetycznej (np. tabletki) to dwie odrębne kwestie. Uważa się, że bezpieczniejsze jest spożywanie takiej diety, by dostarczała przeciwnowotworowe składniki w postaci naturalnej. Wysokie dawki suplementów antyoksydacyjnych, na przykład witamina C, beta-karoten, selen, witamina E i koenzym Q10 mogą kolidować z leczeniem i uczynić go mniej skutecznym. Zioła również mogą zmienić sposób działania leków.
Po wizycie u dietetyka klinicznego Twoja wiedza znacznie się poszerzyła. Jak wiemy teoria i praktyka często nie idą w parze.
Może zdarzyć się tak, że podczas leczenia prowadzisz normalne życie (praca, rodzina, obowiązki). W rezultacie możesz mieć mniej czasu i energii, aby myśleć o zdrowiu. Oto kilka wskazówek jak wszystko pogodzić.
- Zapasy –miej ulubione produkty na miejscu, w kuchni, dzięki czemu nie musisz robić zakupów tak często. Naturalnie warzywa i owoce trzeba kupować na bieżąco by były świeże. Kasze, makarony, mleko, woda, orzechy, nasiona kiełków i roślin strączkowych mogą już być w szafkach na stałe.
- Zakupy i dostawa artykułów spożywczych– sprawdź, czy w Twoim sklepie jest dostępna usługa zakupowa on line. Jeżeli zapach jedzenia powoduje u Ciebie nudności zakupy on line bądź na otwartej przestrzeni np. pobliski ryneczek, będą doskonałym rozwiązaniem.
- Planowanie. Odpowiednie zaplanowanie swojej diety zapobiegnie niedoborom żywieniowym oraz zawracaniu sobie głowy „co by tu ugotować jutro na obiad”. Będziesz mogła zaoszczędzić czas i siły.
- Mogą pojawić się również gorsze dni. Samopoczucie znacznie się obniży i nie będziesz mieć ochoty na codzienne obowiązki, w tym gotowanie. Nie bądź samowystarczalna, jeśli chodzi o przyjmowanie pomocy od przyjaciół i rodziny. Pomoc przy gotowaniu lub zakupach zaoszczędzi Twój czas i siły. Nie bój się prosić o wsparcie. Twoja rodzina i znajomi mogą nie wiedzieć, czego potrzebujesz, więc powiedz im.
Opracowała: Maja Łowińska