Polecamy artykuł!

2015-10-05

Portal ABCzdrowie opublikował memo aktualnych danych i informacji o onkologii w Polsce. Przypominamy, że ...

"...niemal 70 proc. nowotworów powstaje w efekcie wpływu szkodliwych czynników środowiskowych i naszych złych nawyków.

Za główną przyczynę nowotworów uważa się palenie papierosów. Nikotyna zawiera ponad 40 kancerogennych substancji. Dym papierosowy ma bezpośredni związek z 90 proc. zachorowań na nowotwory płuc, a także 80-90 proc. przypadków raka krtani, gardła, przełyku i jamy ustnej. W 30 proc. jest odpowiedzialny za raka pęcherza moczowego i trzustki.

Aby uniknąć nowotworu, często wystarczy rzucić palenie. Już po dwóch latach życia bez nałogu znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania, a po 15 latach płuca byłego palacza narażone są na chorobę w takim samym stopniu, jak u osoby, która nigdy nie paliła.

Jeżeli nasz system odpornościowy jest w pełni sprawny, sam produkuje taką liczbę „naturalnych zabójców”, które niszczą większość komórek nowotworowych. Ale zdarza się, że zdolności systemu immunologicznego są zaburzone. Dzieje się tak np. pod wpływem nadużywania alkoholu, narażenia na promieniowanie i zanieczyszczenia środowiska, stosowania niewłaściwej diety czy nadmiernej ekspozycji na słońce."

Pełna wersja  artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/trzeba-miec-zdrowie-zeby-chorowac-czy-sytuacja-polskich-pacjentow-onkologicznych-jest-naprawde-zla

 

Komentarzy udzielili pracownicy naszej Fundacji :)