STYL ŻYCIA A CHOROBA NOWOTWOROWA JELITA GRUBEGO
Opracowała Maja Łowińska, dietetyk kliniczny

W 2011 Biała Księga Polskiego Towarzystwa Onkologicznego opublikowała dane, iż nowotwory jelita grubego znajdują się na drugim miejscu pod względem zapadalności wśród mężczyzn zamieszkujących Europę. Ponadto wskaźnik zapadalności na raka jelita grubego jest w dalszym ciągu większy u mężczyzn niż u kobiet. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w grupie osób w średnim wieku, na przestrzeni dwóch najbliższych dziesięcioleci należy spodziewać się zwiększenia liczby zachorowań u mężczyzn o 40%, a u kobiet o 20%

Styl życia jaki prowadzimy, czyli dieta, aktywność fizyczna, narażenie na sytuacje stresowe, zanieczyszczenia środowiska itd. mają ogromny wpływ na to jak funkcjonuje nasz organizm. Styl życia przyczyniający się do obniżenia ryzyka rozwoju raka jelita grubego powinien składać się z kilku głównych założeń

1. Nasza dieta powinna dostarczać odpowiednią ilość wapnia. W kontekście zapobiegania choroby nowotworowej jego najważniejszą funkcją wapnia jest zmniejszanie ekspozycji jelit na szkodliwe substancje poprzez wiązanie kwasów tłuszczowych oraz żółciowych.

Źródła wapnia w pożywieniu to przede wszystkim mleko i produkty mleczne, ale także ryby spożywane razem z ościami i migdały. Normy spożycia dla populacji polskiej mówią o 800 – 1000 mg wapnia w ciągu dnia.

Niespełna 1000 mg wapnia dostarczymy po spożyciu: 300 ml mleka 2%, 200 g jogurtu naturalnego i 25 g sera żółtego gouda.

2. Nasza dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy. Wykazuje on wielorakie działanie w profilaktyce choroby nowotworowej jelita grubego:

A) dzięki łączeniu się z kwasami żółciowymi i zwiększaniu masy stolca znacznie skraca czas kontaktu potencjalnych związków kancerogennych ze światłem jelita

B) dodatkową zaletą błonnika pokarmowego jest udział w fermentacji bakteryjnej, dzięki której dochodzi do powstania krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.C) Błonnik pokarmowy dzięki swoim właściwościom obniża pH stolca

Normy spożycia dla populacji polskiej mówią o ilościach 20 – 30 g błonnika pokarmowego w ciągu dnia. 20 g błonnika to: dwie bułki grahamki, niecały woreczek kaszy gryczanej, płatki owsiane – 50 g oraz średniej wielkości jabłko – ze skórką!

3. Nasza dieta powinna zawierać probiotyki i prebiotyki. Probiotyki są żywymi drobnoustrojami zasiedlającymi jelita człowieka, w których to rozmnażają się i pełnią wiele korzystnych funkcji. Stanowią między innymi:

A) barierę ochronną przed szkodliwymi substancjami i antygenami pochodzącymi z diety

B) biorą także udział w metabolizmie kwasów żółciowych i regulacji poziomu cholesterolu

C) bakterie kwasu mlekowego (pochodzące z probiotyków) posiadają zdolność zmniejszania aktywności enzymów uczestniczących w przekształcaniu prokancerogenów (substancji potencjalnie rakotwórczych) w substancje rakotwórcze.