Kwas dokozaheksaenowy (DHA) z grupy omega-3 .

2020-06-10

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) z grupy omega-3 wykorzystywany jest przez organizm do ochrony komórek nerwowych, ale nie tylko....

Kwas dokozaheksaenowy to jeden z najważniejszych wyższych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (wwkt) szeregu omega-3, genetycznie niezbędny organizmowi człowieka. Jego głównym źródłem w diecie są tłuste ryby morskie oraz pozyskane z nich oleje. Badania epidemiologiczne pokazują, że DHA jest niezmiernie ważny dla prawidłowego przebiegu procesu rozwoju mózgu, jeszcze w łonie matki, ale również jako element skutecznego zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym oraz nowotworowym. Wwkt DHA omega-3 jest również przez organizm wykorzystywany do eliminowania komórek nieprawidłowych, wykazano bowiem, że ma bezpośrednie działanie „uśmiercające”, m.in. względem komórek nowotworowych. W organizmie człowieka DHA w najwyższym stężeniu występuje w komórkach budujących mózg, szczególnie w ich błonach komórkowych. Nie dziwi więc fakt, że jest to jedna z najważniejszych substancji budulcowych, która do rozwijającego się organizmu musi trafić jeszcze w życiu płodowym. Dlatego tak ważne są nawyki żywieniowe kobiety spodziewającej się dziecka: niedobór DHA w jej diecie może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Ewolucja wykształciła mechanizmy, dzięki którym w pierwszej kolejności zaspokajane jest zapotrzebowanie dziecka (a nie matki) na DHA omega-3.

Niedobór wwkt DHA omega-3 w późniejszych okresach życia zwiększa również ryzyko rozwoju wielu nowotworów złośliwych mózgu: neuroblastomy, glejaka czy oponiaka. Jeżeli zaś wwkt omega-3, w tym DHA, dostarczane są w mózgu w odpowiednich ilościach, organizm wytwarza z nich substancje kontrolujące stany zapalne (rezolwiny, neuroprotektyny), a więc chroniące komórki nerwowe przed uszkodzeniami. Wykazano, że w obecności tych związków ochronnych, komórki nowotworowe nie mają dogodnych warunków do namnażania się, co z kolei zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Dlatego dostarczanie wwkt DHA omega-3 w odpowiedniej ilości, umożliwiającej wytworzenie substancji ochronnych, jest tak ważne dla zapewnienia prawidłowego działania komórek nerwowych.

Podsumowanie:
Kwas dokozaheksaenowy (DHA) omega-3 jest absolutnie niezbędny organizmowi każdego człowieka. DHA, wbudowując się w błony komórek nerwowych, odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego, a w szczególności za:

• wykształcenie odpowiedniej sprawności umysłowej;
  • wytworzenie substancji ochronnych względem komórek nerwowych (rezolwin i neuroprotektyn);
  • ograniczenie stanów zapalnych;
  • zapobieganie powstawania i rozwoju komórek nowotworowych.

Dostarczanie zbyt małych ilości wwkt DHA omega-3 w wyniku złych nawyków żywieniowych to świadome i nieuchronne narażanie swojego organizmu na chorobę. Najlepszym sposobem, warunkującym odpowiednią ilość wwkt DHA omega-3 w codziennej diecie, jest regularne spożywanie tłustych ryb morskich oraz pełnowartościowych olejów rybich, jak np. BioCardine®Omega-3. Ten produkt odżywczy, jako w pełni naturalny, dostarcza nie tylko DHA omega-3, ale również kompozycji innych wyższych kwasów tłuszczowych, które wspólnie są wykorzystywane przez organizm do stworzenia najsilniejszej bariery chroniącej zdrowie mózgu i układu nerwowego. Działania tego nie da się zastąpić w żaden inny sposób.

Autor  dr Joanna Zielińska-Tomaszewska