ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

2019-11-21

Z okazji ŚWIATOWEGO DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU uczestniczymy w Forum Raka Płuca i konferencji inaugurującej kampanię ,, Hamuj Raka Daj Szansę Płucą" oraz w Warsztatach dla Organizacji Pacjenckich zajmujących się tym nowotworem.

Forum raka płuca - to spotkanie pacjentów i zaproszonych ekspertów połączone z wystąpieniami predstawicieli organizacji oraz dyskusją i sesją pytań i odpowiedzi specjalistów - m.in. prof. T. Orłowskiego, prof. D. Kowalskiego, prof. R Ramlaua, prof. J.Jassema i prof T. Krawczyka.

Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Polsce (ponad 22 tyś. zgonów rocznie). Rak płuca diagnozowany jest zwykle w późnych stadiach zaawansowania, co wiąże się ze złymi rokowaniami dla chorych: przeżycia pięcioletnie wynoszą zaledwie 13,1 %, co znacznie odbiega od
poziomu tego wskaźnika w innych nowotworach - np. 77,2% w raku piersi, 64,7% w czerniaku skóry. Niepokoi fakt, że wśród kobiet rośnie liczba zachorowań oraz zgonów z powodu raka płuca, niż z powodu raka piersi.